Přečtěte si o jednotlivých fázích výroby skla anebo rovnou přijměte pozvání na prohlídku naší sklárny.
Zde se připravuje sypká směs pro výrobu skla, které se říká „sklářský kmen“. V základu jde jen o sklářský písek, sodu, potaš a vápenec. Barevnost skla pak ovlivňují další složky, které technolog naváží na laboratorních vahách. Jak utavit přesnou barvu, je tajemstvím, které se předává mezi skláři z generace na generaci.
Je nedílnou součástí každé sklárny. Ve formárně se špalek z bukového dřeva vysoustruží podle připravené šablony. Pak je potřeba, aby se forma vypálila prvními výrobky, které uvnitř formy vytvoří zuhelnatělou krustu. Ta v kombinaci s vodou a párou dodá výrobku hladký povrch.
Forma musí zůstat stále vlhká, a tak se opakovaně namáčí a skladuje ve vlhkém prostředí. Životnost formy je cca 50–70 foukání, podle náročnosti tvaru. Vedle dřevěných forem používá sklárna také formy sádrové, litinové, hliníkové, grafitové a zajímavostí jsou pak tzv. formy ztracené, které při práci shoří, například voskové či papírové.
Srdcem každé sklárny je tavicí pec ze šamotových cihel, které se na stavbu pecí používají odnepaměti. Uvnitř pece je během tavení skla až 1 500 °C, při práci sklářů je teplota okolo 1 200 °C a před pecí se teplota pohybuje kolem 40–50 °C. Práce sklářů začíná už v 5:50 ráno a končí ve 13:45. Sklovina se taví na šesti šamotových pánvích, ze kterých skláři píšťalou nabírají sklo. Na každé pánvi může být jiná barva, které se mohou při procesu vrstvit a tvořit zajímavé barevné efekty. Skláři pracují rozděleni do sklářských dílen. Dílnu vedou mistři, jimž asistují ostatní skláři, kteří mají každý svoji jasnou roli. Sklo se musí po vyfouknutí pomalu chladit ve speciálních pecích. Délka chlazení je různá, podle tloušťky produktu. Obvykle chlazení trvá šest hodin až dva dny, ale některé speciální výrobky se mohou chladit i několik týdnů. Po vychlazení sklo putuje do brusírny.
Reprezentuje sklářský provoz, jemuž se říká „studený“. Přezdívku získal kvůli způsobu zušlechtění vychlazeného skla. Pro broušení se používají převážně diamantové kotouče různých průměrů a profilů nebo brusné písky různé zrnitosti. Při broušení se používá i voda, která vybroušený povrch nejen ochlazuje, ale také odnáší zbytky odbroušeného skla.
Po broušení dostává skleněný výrobek svůj finální tvar.
Přijedeme za Vámi a budeme společně foukat sklo.
Mobilní pec, kterou je možno kdykoliv a kamkoliv převézt, vyrobili šikovní sklářští mistři společnosti Ajeto pro účely svých předváděcích a prezentačních aktivit. Často se využívá i na různé druhy firemních akcí, pro teambuilding, na městské trhy, velikonoční či vánoční trhy, apod.
Tato webová stránka používá cookies
Za účelem zkvalitnění našich služeb používáme na této stránce soubory cookies. Pro více informací přejděte na Podmínky pro používání internetových stránek..