VOLKSWAGEN MARATONSKÝ VÍKEND - Ajetoglass

VOLKSWAGEN MARATONSKÝ VÍKEND

Volkswagen Maraton Praha oslavil 20. výročí. Během posledních 19 let se tento závod dostal mezi maratony nejvyšší kvality na světě. To potvrzuje zlatá známka kvality IAAF.

Kolik?

Závod byl vyprodán více jak 4 měsíce předem. 10 192 účastníků z 91 zemí celého světa proběhlo startovní čarou a běželi maratonskou tratí začínající v historickém centru Prahy, která vedla běžce podél řeky a přes Karlův most. Na tomto závodě startovalo 27 elitních běžců a 15 elitních běžkyň, včetně druhého nejrychlejšího běžce všech dob "velký motor" Moses Mosop a Firehiwot Dado výherkyně maratonu v New York v roce 2011.

Kdo vyhrál?

Keňan Terer Patrick dodžel slib z minulého roku. Vrátil se a vyhrál Volkswagen Maraton Praha. Doběhl s časem 2:08:07 a zlepšil si tak svůj osobní rekord o 45 vteřin. V ženském závodě obsadily prvních 6 příček Etiopanky. Dado Firehiwot vyhrála a to s časem 2:23:34, 9 vteřin za jejím osobním rekordem. Nejrychlejší mezi českými muži byl Petr Pechek s časem 2:21:41, který získal český titul už potřetí. Ženský závod překvapivě ovládla Kateřina Kriegelová s časem 2:51:07.

Co bylo zajímavého?

dm rodinný minimaraton začínal a končil na Staroměstském náměstí a dal tak možnost 4 283 rodinám a dětem běžet kratší vzdálenost a přesto zažít atmosféru maratonu. Součást Volkswagen Maratonského víkendu byl také 4. ročník tradiční Procházky se psy, kde si 363 lidí užilo hezkou procházku Stromovkou s celkem 205 psy. Unikátní výroční štafeta byla složena exkluzivně k oslavám 20. výročí Volkswagen Maraton Praha ze 4 běžců: nejlepší běžkyně 80. let, světová rekordmanka Ingrid Kristiansen, československá běžecká legenda Róbert Štefko, naděje českého vytrvalostního běhu Anežka Drahotová a Elena Meyer, Jihoafričanka, olympijská medailistka.

Další celebrity se účastnily hvězdné štafety jako je například herečka Iva Pazderková, badmintonista Petr Koukal, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek a polská hvězda Andrzej Krzyscin, který byl druhý v pražském maratonu v roce 1995.